Mech na ścianie – hit czy kit?

W projektowaniu i aranżowaniu wnętrz nowoczesnych mieszkań coraz częściej pojawiają się propozycje, w których na ścianach wewnętrznych znajduje się… mech. Taki, jaki znamy zwykle ze spacerów po lesie. Dzisiaj służy nam jako jedna z najlepszych dekoracji mieszkań zamkniętych w betonowej dżungli miasta. Czy można uznać to za hit, czy jest to raczej niepraktyczna fanaberia ludzi tęskniących za naturą, ale w minimalistycznej wersji?

Zalety posiadania takich ogrodów

Jak się okazuje, pionowe ogrody to nie tylko kwestie estetyczne, za nimi niesie się również szereg wymiernych korzyści, jakie wynikają z ich posiadania. Przede wszystkim zimą przyczyniają się do znacznego obniżenia zużywanej energii – mają tendencje do ochrony budynku przed utratą ciepła. We wnętrzach są również naturalnymi filtrami powietrza, dzięki czemu oddychanie w mieszkaniach jest zdecydowanie zdrowsze niż na zewnątrz. Warto więc poważnie przemyśleć ich posiadanie szczególnie, kiedy posiada się małe dzieci.

Samodzielnie czy za pomocą fachowców?

Oczywiście możliwe jest samodzielne zaprojektowanie zielonej ściany w swoim mieszkaniu, o ile posiadamy odpowiednią wiedzę na temat roślin i o ile orientujemy się, gdzie można nabyć odpowiednie materiały do ich założenia. Trzeba pamiętać, że każda roślina ma swoje specyficzne cechy i upodobania, które trzeba znać jeszcze przed założeniem takiego ogrodu. Jedyne, co warto wiedzieć, to zakładana wielkość naszego ogródka –wszystkie inne kwestie lepiej pozostawić fachowcom.