W jaki sposób samodzielnie założyć ogród wertykalny?

Zielone ściany to coraz popularniejsza Formanie tylko ozdoby naszych mieszkań, ale również naturalnego filtru powietrza oraz ocieplenia budynku w czasie zimy. Jest to też doskonała dekoracja, która nigdy się nie znudzi i która mocno absorbuje naszą uwagę, a także wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Od czego zacząć?

Pionowe ogrody można równie dobrze wykonać samodzielnie, jeśli tylko znamy podstawy. Najlepiej jest zacząć od znalezienie miejsca w domu, gdzie taka ściana miałaby się znajdować –powinna być ona przede wszystkim duża oraz jasna, ponieważ rośliny potrzebują do prawidłowego rozwoju naturalnego światła. Można ją zakomponować również z jakimś innym elementem, na przykład z akwarium. Na samym początku konieczne jest również określenie wielkości pionowego ogrodu, jaki chcecie stworzyć.

Jaki system montażu wybrać?

Zielone ściany są dzisiaj już tak rozpowszechnione, że posiadają kilka różnych sposób montażu. Najpopularniejszym sposobem na zamontowanie kwiatów jest zastosowanie specjalnych skrzyni, wyposażonych w kieszenie oraz tuleje, w których wysadzamy nasze rośliny. Ich wielkość różni się w zależności od producenta – dzięki temu możemy dostosować ich wielkość do rodzaju roślin, jakie chcemy mieć. Panele albo ramy mocujące powinniśmy zamontować w ścianie bardzo stabilnie, na przykład za pomocą wkrętów. Nie można również zapomnieć o umieszczeniu cienkiej warstwy ochronnej z PCV między ścianą a modułami, to zapewni ochronę naszej ścianie w razie przeciekania któregoś z elementów.